20.09.2023

ÇİNE'DE AHİLİK HAFTASI ZİYARETİ

    Ahilik Haftası vesilesiyle Eski Çine Ahmet Gazi Camii avlusunda bulunan  Ahi Bayram ve Ahi İbrahim türbeleri ziyaret edildi. Program okunan Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. İlçe Müftümüz Yahya OFŞİN başta Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran Veli ve tüm ahiler için dua etti. Programa Sayın Aydın Vali Yardımcısı Halil İbrahim ERTEKİN ve Çine İlçe Kaymakamı Sayın Murat BÜYÜKKÖSE de katıldı.

   Proğramın ardından Çine İlçe Müftülüğü "2023 Yılı Ahilik haftası" etkinlikleri kapsamında esnaflara yönelik ziyaretler gerçekleştirdi. İlçe Müftüsü Yahya OFŞİN ve beraberindeki heyetin gerçekleştirdiği ziyarette ahilik kültürüne vurgu yapıldı. Ziyarette Çine esnafının “Ahilik Haftası” nı kutlayan İlçe Müftüsü Ofşin; “ Kur'an'a ve Hz. Peygamber (s.a.s)'in sünnetine dayalı prensipleriyle Anadolu'nun vatanlaşmasında, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda ve bir cihan devleti olmasında büyük rol oynayan Ahîlik teşkilatının üstün ahlâkî değerlerinin toplum nezdinde özümsenmesi çok önemlidir. Ahilik teşkilatının kurucusu, esnaf/sanatkâr zümresinin piri, İslâm âlimi, tabip ve mutasavvıf Ahi Evrân-ı Velî'yi rahmet ile anıyoruz.” İfadelerini kullandı. 

    Çine esnafı yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek İlçe Müftülüğü’ ne teşekkür etti. Ziyarette esnaflara Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çeşitli kitaplar da  hediye edildi.