T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Aydın Müftülüğü

13.03.2020

"Üretim ve Tüketim Ekseninde Kadın" Konulu Konferans Tertip Edildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Aydın İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosunca il merkezinde ve ilçelerde çeşitli konferanslar gerçekleştirildi.

11 Mart 2020 Çarşamba günü saat 10.00’da Aydın Müftülüğü Ömer Kocaoğul Konferans Salonu’nda yapılan program Kuran kursu öğreticisi Emine Bozkurt un  Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayıp, İl Müftüsü Ercan AKSU’nun Açış konuşmasıyla devam etti.

Programa konuşmacı olarak katılan Manisa il Müftü Yardımcısı Sevinç Tepekaya Üretim ve Tüketim Ekseninde Kadın” konulu konferans verdi. Tepekaya konferansında, , artık kişiler ihtiyaç karşılamak amacıyla değil de kimlik, imaj, prestij, sınıflara aidiyet gibi nedenlerle tüketmektedir, toplumu kadın eliyle bilinçlendirmek ve bir tüketim ahlakı oluşturmanın öneminden bahsederek, kadının bu alandaki sorumluluğundan söz etti. Modernizmin manevi değerlerle birlikte ailevi değerleri de yozlaştırdığını belirten Tepekaya, özellikle modanın ve reklam dünyasının kadını metalaştırdığını ve onu değersizleştirdiğini ifade etti. “Toplumun yarısı kadın, diğer yarısı da kadınların yetiştirdiğidir” sözlerini yineleyen Tepekaya, toplumun özüne ve değerlerine tekrar dönüşünün büyük ölçüde eğitimli ve şuurlu kadınların çabalarıyla mümkün olacağını vurguladı.

Yoğun ilginin görüldüğü programa, Sayın Valimizin eşi Fatma KÖŞGER ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu yetkilileriyle birlikte her kesimden vatandaşlar katıldı. Program Ala Müzik Topluluğu’nun icra ettiği tasavvuf musikisi konseri ve çiçek takdimiyle son buldu.