05.10.2022

Aydın’da "Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası" programı gerçekleştirildi.

Aydın İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla “Hz. Peygamber (s.a.v.)’in Tebliğ ve Davet Metodu” temalı program düzenlendi.

Aydın İl Müftülüğü Ömer Kocaoğul Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı.

Kur’an Kursu Öğretici Halil Keklikkaya tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Programın açılışında konuşan İl Müftüsü Hasan Güneş, programda emeğe geçenlere teşekkür etti.

 "Hz. Peygamber (s.a.v.)’in Tebliğ ve Davet Metodu" konulu konferans vermek üzere kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt, “Mevlidi Nebi haftalarımız Peygamber efendimiz(s.a.v.)'i andığımız, anarken anlamaya çalıştığımız, anladığımız hakikatleri hayatımıza taşıma hususunda gayretimizi gözden geçirdiğimiz, bizler için bir fırsat mevsimi. Her sene peygamberimizin hayatındaki güzelliklere onun örnekliğine ve onun yaşantısına farklı açılardan bakmaya çalışıyoruz.

Peygamber efendimiz(s.a.v.) bizim için en güzel örnek, hayatımızdaki farklı rollerimiz içinde bize bir rol modeldir. O bir baba, bir evlat, bir eş, bir akraba, bir komşu, bir mümin, bir imam, bir muallim, bir yöneticidir. Ama bütün bunlarla birlikte tüm peygamberler gibi peygamberimizin de asli vazifelerinden biri nübüvvet vazifesini yerine getiren tebliğci olmasıdır. O ki insanları hakka hakikate davet eden bir tebliğcidir. Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor, 'Ey Rasül, Rabbinden sana nazil olanları, insanlara tebliğ et, ulaştır.' Rabbimiz peygamberlere tebliğin yöntemleri hakkında öğütler de vermiştir. Bugün de insanlar iyiye güzele hakka hakikate davet ediliyor, edilmelidir. Din görevlisi olsun olmasın bilinçli ve sorumlu bir birey olarak bu daveti yapma konusunda bir anlamda herkes yükümlüdür. Peki bu daveti nasıl yapmalıyız? Peygamberimiz bu daveti nasıl yapmış?

Peygamber efendimizin tebliğ ve davetinde başarılı olmasında öne çıkan hususları 13 maddede sizlere aktarmak istiyorum.
1-Peygamberimiz(s.a.v.), davasına, insanlara ulaştırdığı hakikatlere, şeksiz şüphesiz tereddütsüz bir şekilde iman etmekteydi.
2-Peygamberimiz(s.a.v.) ihlaslı ve samimiydi.
3-Peygamberimiz(s.a.v.) tebliğ ettiği, anlattığı hakikatleri hayatında uyguluyor ve yaşayarak örnek oluyordu.
4-Peygamberimiz(s.a.v.), her daim, her türlü sıkıntıya rağmen tebliğinden ümit var olmuş, tebliğden asla vazgeçmemiştir.
5-Peygamberimiz(s.a.v.), her daim tevazu ile hareket etmiştir.
6-Peygamberimiz(s.a.v.), davetine yakın akrabalarından başlamıştır.
7-Peygamberimiz(s.a.v.), muhataplarını iyi tanıyıp bu şekilde telkinde bulunmaktaydı.
8-Peygamberimiz(s.a.v.), yumuşak bir dil ve güzel bir üslupla konuşurdu ve müsamahakardı.
9-Peygamberimiz(s.a.v.), her daim kolaylaştırıcı ve müjdeleyiciydi.
10-Peygamberimiz(s.a.v.), yanlışlara göz yummaz ve gerektiğinde net bir şekilde ikaz ederdi.
11-Peygamberimiz(s.a.v.), dikkat çekmek için zaman zaman soru cevap metodunu kullanırdı.
12-Peygamberimiz(s.a.v.), örneklendirme yaparak zaman zaman kıssalara yer verirdi.
13-Peygamberimiz(s.a.v.), çok büyük bir sabır örneği göstererek tebliğ de bulunmuştur.” ifadelerini kullandı.

Ardından söz alan Aydın Vali Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Ertekin, “Ben Kur’an okumayı ve diğer dini vecibelerimi çocuk yaşta camiye giderek öğrendim. Bu anlamda din görevlileri çok kutsal bir görev ifa ediyorlar. Din görevlilerinin bu anlamlı haftalarını kutluyorum.” dedi.

Programda, Efeler Gençlik Koordinatörlüğü Musiki Grubu ilahiler ve kasideler seslendirdi.

Programa, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt, Aydın Vali Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Ertekin, Aydın İl Müftüsü Hasan Güneş,  Aydın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Turan, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, kurum amirleri, Başkanlık Müfettişi Şükrü Türkmen, İl Müftü Yardımcıları, ilçe müftüleri, emekli il müftüleri, siyasiler, STK temsilcileri ve din görevlileri ile vatandaşlar katıldı.

Program sonunda, Camiler ve Din Görevlileri haftası sebebiyle yapılan tüm yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.