10.09.2023

Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda Türkiye finali, Aydın'da yapıldı

Aydın İl Müftülüğü ev sahipliğinde Kur’an kursu öğrencilerine yönelik “Erkek Öğrenciler Arası Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması’nın Türkiye finali düzenlendi.

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur'an kurslarına katılımı artırmak, hafızlık eğitimini ve Kur'an-ı Kerimi yüzünden güzel okumayı teşvik etmek amacıyla hafızlık eğitimi verilen Kur'an kurslarında okuyan öğrenciler arasında düzenlenen "Erkek Öğrenciler Arası Kur'an-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma Yarışması" Türkiye finali Aydın’da yapıldı.

Aydın İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen yarışmaya, ilçe ve illerinde derece yapan daha sonra bölgelerinde birinci olan 7 Kur’an bülbülü katıldı.

 

Komisyon başkanlığını, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı  Dr. Hafız Osman Şahin’in yürüttüğü yarışmada  komisyon üyeleri Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi İbrahim Çavdar ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Naci Demirci Türkiye birincisini seçti.

 

Yarışmanın açışında konuşan Aydın İl Müftüsü Hasan Güneş, ’’Bugün Aydın’da gerçekten tarihi bir gün yaşıyoruz. Türkiye’nin değişik yerlerinde Kur’an kurslarında okuyan öğrencilerimiz arası Türkiye finali erkek öğrenciler yüzüne okuma yarışması Aydın ilimizde yapılmakta. Öğrencilerimizi büyük bir şevkle dinledik. 7 bölgeden öğrencilerimiz katıldı yarışmaya. Yarışma neticesinde jüri üyesi hocalarımız inşallah öğrencilerimizin okuyuşuna göre sonuçlarını açıklayacaklar. Bizim de Aydın olarak öğrencilerimize Aydın’ı unutmayacaklar hem yöresel hem de maddi katkılarımız olacak. Bunun amacı tabii ki Kur’an kurslarında okuyan öğrencilerimizi teşvik etmek. Bu yarışmalara öğrencilerimizin daha güzel okumak için ellerinden gelen gayretleri sarf etmeleri için önem veriyoruz. Dolayısıyla yarışmaya katılan dereceye giren, giremeyen bütün öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Velilerimize ve öğreticilerimize teşekkür ediyoruz’’. dedi

 

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı  Dr. Hafız Osman Şahin başkanlığındaki komisyon üyelerinin değerlendirmesi sonucunda İstanbul Bahçelievler Mevlana Kuran Kursu öğrencisi Ahmet Bahadır birinci oldu.

Isparta Mekke Erkek Kuran Kursu  öğrencisi Muhammed Salih Karadeniz ikinci,  İzmir Buca Ayyıldız Hafızlık Kuran Kursu öğrencisi Emirhan Aydın üçüncü oldu.

Yarışmanın sonunda dereceye giren ve yarışmaya katılan öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.